Rozeznanie wśród fotografów noworodkowych


Sesje noworodkowe, najczęściej połączone w pakiecie z sesją ciążową, to nowy trend, który bardzo szybko zyskał rzeszę zwolenników. Posiadanie fotografii z pierwszych tygodni życia swojego dziecka to już podstawa w niemal każdej rodzinie. I świetna pamiątka na lata.

Nie ukrywajmy – pierwsze dni życia naszego dziecka to prawdopodobnie najważniejsze chwile w naszym życiu. Tak jak pierwsze słowa czy pierwsze kroki – zawsze będziemy o nich pamiętać. Dlatego warto zdecydować się na sesję noworodkową, dzięki której uwiecznimy ten moment na fantastycznych fotografiach.

Szukając odpowiedniego fotografa warto kierować się rekomendacjami znajomych lub szczerymi opiniami, które można znaleźć na portalach. Sesja noworodkowa do najtańszych nie należy, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty, który wykona zlecenie na najwyższym poziomie.  Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny fotograf dziecięcy?

niemowlę

Kreatywność i pasja – co jest ważniejsze?

Dobry fotograf będzie posiadał interesujące portfolio, po którym łatwo będzie poznać, że wyróżnia się on dużą kreatywnością. Taki fotograf zawsze ma głowę pełną pomysłów – potrafi wykorzystać w praktyce każdą naturalną pozę niemowlaka, dodając tylko najpotrzebniejsze elementy.

Jednocześnie profesjonalista to również osoba, która weźmie pod uwagę sugestie rodziców, tworząc podczas sesji niesamowitą pamiątkę.

 

Doświadczenie – dlaczego jest tak istotne?

Dobry fotograf noworodkowy to taki, który posiada spore doświadczenie w wykonywaniu usługi. Na tę cechę składa się nie tylko praca z aparatem i światłem, ale także długoletnia współpraca z rodzicami i noworodkami. Umiejętność rozmowy z klientem, a także spełnienie jego wizji to podstawa. Często jednak decydujemy się na zatrudnienie fotografa bez doświadczenia – proponuje on znacznie niższe stawki niż profesjonalista. Warto jednak zastanowić się, czy taka osoba ma podstawowe pojęcie o bezpieczeństwie i higienie pracy, a także czy uchwyci na zdjęciu każdy szczegół.

 

niemowlę

Cierpliwość – ważniejsza niż kreatywność?

Praca z dziećmi, zwłaszcza z noworodkami, ma to do siebie, że wymaga od fotografów sporej cierpliwości. Profesjonalista spokojnie poczeka aż dziecko zaśnie lub zostanie nakarmione przez mamę. Powoli ułoży również noworodka w odpowiedniej pozycji lub zaczeka aż on sam przybierze słodką pozę. Szukając fotografa dziecięcego warto zatem zwrócić uwagę na proponowany przez niego czas wykonania usługi – godzina to za mało, a zbytni pośpiech może dać mierne efekty sesji.

 

Delikatność jako wymóg podstawowy

Zamówienie usługi u fotografa, który nie jest delikatny, a jednocześnie nie grzeszy cierpliwością, to chyba najgorsze, co może spotkać rodzica. Brak delikatności podczas układania noworodka może prowadzić do wydłużenia się sesji. Malutkie dzieci reagują na każdy dotyk, dlatego istotne jest, aby podchodzić do niego z wyczuciem. Nie chcemy przecież, aby budziło się przy każdej zmianie pozycji.

 

Odpowiedzialność – istotna cecha każdego fotografa

Odpowiedzialność fotografa może mieć wiele znaczeń. Praca z dzieckiem wymaga od nas zachowania pewnych środków ostrożności, aby maluszkowi nic się nie stało. Znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa to zapewnia. Ponadto każdy fotograf powinien być odpowiedzialny za wszystko, co stworzy i udostępni w ramach konkretnej licencji. Powinien również pamiętać o nierozpowszechnianiu zdjęć fotografowanych dzieci bez zgodny ich rodziców.

 

Jakiego fotografa dziecięcego wybrać?

Kiedy już podejmiemy decyzję o skorzystaniu z usług profesjonalisty – weźmy pod uwagę wszystkie cechy, które dobry fotograf powinien posiadać. Dzięki temu sam proces sesji będzie należał do udanych, a efekty pracy zachowamy na długo, wracając do wydrukowanych zdjęć ze wzruszeniem.