Rola kształtków piankowych w rozwoju motoryki dużej u dzieci


Sprawność ruchowa i zdolność utrzymania prawidłowej postawy określana jako motoryka odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka. Wymaga ona nieustannego rozwoju, dlatego świadomi rodzice zdają sobie sprawę z konieczności nieustannego dbania o postępy w tym zakresie swojego malucha. Sprawność ruchowa określana jako motoryka duża, umożliwia maluchowi bieganie i skakanie, koordynację wzrokowo – ruchową, co ma wpływ na dalszy jego rozwój w zakresie motoryki małej, czyli sprawności palców i dłoni niezbędnych w nauce pisania i utrzymania różnych elementów, takich jak: kredki, ołówek, długopis i wiele innych przedmiotów.

W przypadku pojawienia się wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie warto skorzystać z kształtek piankowych, które w skuteczny sposób podnoszą sprawność fizyczną dziecka, a przy tym stanowią doskonały element do zabawy. 

Czym są kształtki piankowe?

Kształtki piankowe są kolorowymi elementami wykonanymi z lekkiej, miękkiej i nietoksycznej pianki, pokrytej wytrzymałą tkaniną PVC, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu czystości, a także miłe w dotyku. Zaletą ich jest to, że nie chłoną wilgoci. Mocne szwy zabezpieczają przed rozrywaniem się tkaniny wierzchniej wykonanej z PVC, a miękka pianka o podwyższonej gęstości charakteryzuje się dużą sprężystością, która poprawia efektywność ćwiczeń. Dzięki nim można stworzyć bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dziecka. Kształtki piankowe wspomagają rozwój umiejętności motorycznych i sensorycznych malucha. Stanowią niezwykle cenną pomoc do rehabilitacji dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, a także wymagających rehabilitacji. Umożliwiają również stworzenie doskonałego miejsca do zabawy w przedszkolu. Wykorzystuje się je nie tylko do zajęć rehabilitacyjnych, ale także terapeutycznych. 

Jaką formę przybierają kształtki piankowe?

Kształtki piankowe mają różne formy i kolory. Są to między innymi wałki, półwałki, kliny, zwierzątka, rośliny i wiele innych. Atrakcyjność wyglądu przyciąga zainteresowanie dziecka, które samo rozpoczyna zabawę nieświadome tego, że pracuje nad korektą własnej postawy i doskonaleniem sprawności fizycznej niezbędnej do dalszego prawidłowego rozwoju.

Czemu służą kształtki piankowe?

Zabawa kształtkami piankowymi służy rozwojowi motoryki dziecka. Dzięki nim podnosi ono sprawność swojego organizmu. Rehabilitacja w takim momencie jest bardziej skuteczna, ponieważ dzieci traktują ją jako rozrywkę. Większość zestawów kształtek piankowych została wykonana jako moduły, z których dziecko może budować zamki, domki, labirynty, a także zjeżdżalnie. Zaletą tego rodzaju elementów służących rehabilitacji jest możliwość ich złożenia w taki sposób, że zajmują niewiele miejsca, co jest korzystne w niewielkich wnętrzach. Kształtki piankowe zaostrzają zmysły dotyku, słuchu i wzroku, dzieci rozwijają swoją kreatywność podczas budowania z nich różnych konstrukcji. Dzięki swojej atrakcyjności zachęcają maluchy do zabawy. Wpływają na kształtowanie się różnego rodzaju mięśni, a szczególnie nóg, które odpowiadają za kontrolę nad ciałem, a jednocześnie wzmacniają mięśnie kręgosłupa, wpływając na kształtowanie się prawidłowej postawy ciała i eliminację jego skrzywień. Kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej podczas zabawy kształtkami piankowymi warunkuje dalszy prawidłowy rozwój dziecka. Rozwijają one nie tylko motorykę dużą, ale również małą, wpływając na sprawność dłoni i palców, co jest związane z umiejętnością łapania i trzymania, a w przyszłości pisania. Mocne szwy zabezpieczają przed rozrywaniem się materiału, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat. 

Kształtki piankowe nieocenionym elementem wyposażenia sal przedszkolnych, rehabilitacyjnych lub terapeutycznych

Kształtki piankowe są nieocenionym narzędziem, które znajduje zastosowanie w żłobkach, przedszkolach, placówkach terapeutycznych i wszędzie tam, gdzie odbywają się zajęcia korekcyjne. Sprawdzają się doskonale w terapii dzieci niepełnosprawnych i maluchów z zaburzeniami integracji sensorycznej. Pozytywnie wpływają nie tylko na rozwój motoryczny, ale również umysłowy dziecka. Sprawdzą się podczas każdych kreatywnych zajęć w przedszkolu, żłobku lub świetlicy, zachęcając dzieci do zabawy i tworzenia ciekawych konstrukcji. Kształtki piankowe w formie kwiatów, zwierzątek, a także klocków zachwycą każde z nich, a zbudowanie labiryntu, zjeżdżalni i toru przeszkód skłoni dzieci do współpracy w grupie. Rynek oferuje wiele różnych tego rodzaju produktów, które można kupić pojedynczo lub w formie zestawów, a posiadane certyfikaty bezpieczeństwa i atesty umożliwiają stosowanie kształtów piankowych we wszelkich placówkach dydaktyczno – wychowawczych, terapeutycznych i  rehabilitacyjnych, a także korekcyjnych. Poza tym produkt objęty jest gwarancją producenta.