Poznaj się na serach!


Sery to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych, goszczących na naszych stołach.

W zależności od gatunku świetnie sprawdzą się jako dodatek do kanapek, składnik ulubionej sałatki, uzupełnienie do dania na ciepło czy jako przekąska na filmowy seans we dwoje. Czym jednak różnią się poszczególne rodzaje sera i w jaki sposób łączyć je z innym produktami. Jaki ser będzie najlepszy?

Wybór odpowiedniego sera ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli dbamy o wyrazisty smak i aromat. Sklepowy nabiał nie zawsze spełni nasze oczekiwania, dlatego warto postawić na ekologiczne sery, wytwarzane z mleka krowiego, owczego oraz koziego. Sery ekologiczne w przeciwieństwie do tradycyjnych wyrobów, wyróżniają się wysoką zawartością wapnia oraz białka.

Jakie gatunki serów wyróżniamy?

Na świecie istnieje wiele gatunków serów, a dodatkowo powstają coraz to nowsze, różniące się od siebie smakiem, aromatem, wyglądem i konsystencją. Sery z całego świata będą się też od siebie różniły sposobem ich wytwarzania, rodzajem mleka (bądź jego brakiem w przypadku serów wegańskich), a także wartościami odżywczymi. Jednak wyróżniamy trzy podstawowe kategorie serów, stanowiące podstawę ich klasyfikacji. Są to sery podpuszczkowe:

  • miękkie,
  • twarde,
  • półtwarde.

Oprócz tego klasyfikacja obejmuje także sery kwasowe dojrzewające oraz niedojrzewające. Znawcy serów wyróżniają także typy zwarowe oraz kwasowo-podpuszczykowe. W większości domów najczęściej jednak można spotkać sery twarde i miękkie, które wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno rozróżnić.

Sery twarde najczęściej mają konsystencję stałą, gdyż płynna zawartość nie powinna przekroczyć 24 procent. Z tego też powodu bardzo łatwo się je kroi, a także podaje z warzywami. Są one produkowane z odtłuszczonego mleka, przez co w połączeniu z niską wilgotnością, stają się one twarde i kruche. Do serów twardych zaliczamy gatunki pecorino, grana padano czy parmezan.

Sery miękkie to te, których wilgotność utrzymuje się na poziomie 60 procent, a w środku są niezwykle plastyczny. Najczęściej są to sery z porostem pleśni jak brie czy camembert, a także sery maziowe czy krótkodojrzewające.

Do serów półtwardych można zaliczyć najpopularniejsze gatunki, które najczęściej są spożywane w domach. Należy do nich przede wszystkim cheddar, gouda, edam, grujer. Oprócz tego wyróżniane są sery świeże, które należy spożyć w ciągu kilku godzin po otwarciu – jest to mozzarella, haloumi czy twaróg.

Ekologiczne sery – czy są lepsze od tradycyjnych?

Powszechnie uważa się, że najlepsze ser to ten wytwarzany w ekologiczny sposób. Pomimo tego, że sam proces produkcji serów ekologicznych nie odbiega od sposobu wytwarzania serów konwencjonalnych, istotną różnicą będzie tutaj rodzaj mleka, stanowiącego podstawowy składnik wyjściowego produktu. Mleko w serach ekologicznych jest pozbawione toksyn i pestycydów w składzie. Oprócz tego do produkcji ekologicznego sera wykorzystuje się bakterie kwasu mlekowego, które w tym przypadku są używane na wczesnym etapie produkcji sera, zapewniając mu lepszy smak i aromat.

Ekologiczne sery to zatem zdecydowanie lepszy, a przede wszystkim zdrowszy wybór dla miłośników nabiału. Istnieje o wiele więcej pozytywnych korzyści spożywania serów naturalnych i ekologicznych niż tych, które poddawane są dodatkowej obróbce i dostępnych w sklepach spożywczych.

sery

Z czym najlepiej smakują sery?

Wprawdzie ser sam w sobie smakuje bardzo dobrze, ale do wydobycie pełni smaku warto łączyć go z innymi produktami – najlepiej z daniami na ciepło, owocami oraz warzywami. Nie bez powodu bardzo popularne są deski serów, na których nie brakuje zielonych oliwek czy winogrona. Podobnie jak makaron z sosem lepiej smakuje, jeśli jest pokryty startym parmezanem, prawda?

Miękkie sery, które są pokryte pleśniowym nalotem (na przykład Camembert) najlepiej będą smakowały z owocami. Najwięcej smaku wydobędą truskawki, figi, a także wszelkie owoce jagodowe. Z owocami doskonale połączą się sery z przerostem niebieskiej pleśni w środku. Intensywny smak doskonale zrównoważą słodkie dodatki w postaci winogron, gruszek czy jabłek.

Innym rodzajem ekologicznych serów, do których warto dodać owoce pestkowe, są sery kozie. Specyficzny smak świetnie połączy się ze słodkością moreli czy brzoskwini, a aromat wydobędą gruszki oraz jabłka.