Jakie zasiłki na dzieci otrzyma pracownik w Holandii?


W Holandii istnieją 3 różne rodzaje zasiłków dla osób posiadających dzieci: Kinderbijslag, Kindgebonden budget oraz Kinderopvang toeslag.

W tym kraju zasiłki na dziecko przysługują wszystkim zarejestrowanym w krajowym systemie ubezpieczeń społecznych., co oznacza, że zasiłek ten otrzymać mogą zarówno obywatele Holandii, jak również Polacy będący legalnie zatrudnieni w tym kraju.

Kinderbijslag jest standardowym zasiłkiem dla wszystkich rodziców w Holandii. O ile Kinderbijslag nie jest zależny od zmiennych (z wyjątkiem wieku dziecka i liczby dzieci w rodzinie), o tyle zarówno budżet Kindgebonden, jak i toeslag Kinderopvang są zależne od czynników takich jak m.in. dochody rodziców.

Kinderbijslag

O Kinderbijslag można ubiegać się po narodzinach dziecka, zaś świadczenie wpłynie na konto kolejnym kwartale po porodzie. Dajmy na to, jeśli nasze dziecko urodziło się 12 kwietnia, Kinderbijslag będziemy otrzymywać na swoje konto w trzecim trymestrze. SVB (Sociale Verzekeringsbank), a więc holenderski odpowiednik Urzędu Skarbowego wypłaca Kinderbijslag po zakończeniu trymestru, czyli w tym wypadku na początku października.

Kinderbijslag będziemy otrzymywać aż do czasu, gdy dziecko skończy 18 lat i kończy się dokładnie w kwartale następującym po 18 urodzinach.

To, ile pieniędzy otrzymamy, zależy od wieku dziecka. Kiedy dziecko kończy 6 lat, kwota wzrasta. Kolejnym pułapem jest wiek 12 lat, kiedy to również kwota wzrasta.

Świadczenie Kinderbijslag jest wypłacane za kwartał, a jego wysokość (kwartalnie) to:

Dzieci do 6 lat — 221,49 euro.

Dzieci od 6 do 12 lat — 268,95 euro.

Dzieci od 12 do 18 lat — 316,41 euro.

Jeśli dziecko nie mieszka z nami z powodu niepełnosprawności, a my ponosimy jednak z tytułu niepełnosprawności dziecka wysokie wydatki, możliwe jest otrzymanie podwójnego Kinderbijslag.

Kindgebonden

Kindgebonden jest zależny od od dochodów i można go otrzymać, jeśli rodzice dziecka zarabiają mniej niż określone jest to w ustawie. Urząd Skarbowy zazwyczaj wypłaca to świadczenie automatycznie każdego miesiąca.

Kinderopvang Toeslag

Jest to dodatek na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem, jeśli oboje rodzice pracują.

W przypadku ubiegania się o ten dodatek na opiekę nad dzieckiem obowiązują następujące warunki:

oboje rodzice pracujecie, studiują lub uczestniczą w kursie integracyjnym w certyfikowanej instytucji,

otrzymujemy już Kinderbijslag dla swojego dziecka lub dofinansowanie dla rodziców zastępczych,

– nasze dziecko jest zameldowane pod naszym adresem,

– nasze całkowite dochody nie są zbyt wysokie,

– żłobek/ przedszkole i inne miejsce opieki dziennej, do którego uczęszcza nasze dziecko

jest zarejestrowane i posiadamy umowę z tą placówką,

– dziecko nie jest jeszcze w szkole średniej,

– rodzice dziecka posiadają obywatelstwo holenderskie lub pozwolenie na pobyt.

holandia zasiłek

 

Zasiłki holenderskie a 500+

Co jednak w sytuacji, jeśli możemy ubiegać się zarówno o 500+, jak i o zasiłek rodzinny kinderbijslag w Holandii? Świadczenie 500+ podlega pod przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a osoby z niego korzystające mogą korzystać z zapomóg finansowanych przez tylko  jedno z państw członkowskich. (patrz. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego Dz. Urz. UE L 166 z 30.04.2004, str. 1, z późn. zm.; dalej: „rozporządzenie 883/2004”).

Co to oznacza jednak w praktyce? Znaczy to, że w sytuacji gdy jedno z rodziców mieszka i pracuje właśnie w Holandii, a drugie mieszka w Polsce i nie pracuje, zapomogi rodzinne będą wypłacane przez właściwy organ w Holandii. Jednak w przypadku kiedy jedno z rodziców pracuje w Holandii, a drugie w Polsce, świadczenia rodzinne będą wypłacane w państwie, w którym mieszkają dzieci. Nie jest możliwe więc pobieranie świadczeń w obu krajach na raz.