Gry edukacyjne dla 4 latka i 5 latka – propozycje do zabawy z całą rodziną


Dzieci w wieku 4 czy 5 lat są niezwykle żwawe, ale jednocześnie są w stanie szybko przyswoić bardzo duże ilości wiedzy. Jest to czas, w którym dziecko rozwija się najbardziej. Przede wszystkim przeważnie w tym wieku, dziecko nie jest już wyłącznie trzymane w domu, ale wysyłane do przedszkola, gdzie może bawić się z innymi dziećmi i zacząć żyć w społeczeństwie. Jak zatem utrzymać uwagę tak małego dziecka, by to uczyło się, przy jednoczesnej, świetnej zabawie? Każde dziecko w końcu chce się bawić, a informacje edukacyjne powinny pojawiać się w bardziej przypadkowy sposób.

Gry edukacyjne dla 4 i 5 latka?

Dziecko, które gra w gry, może zostać naprawdę skutecznie zachęcone przez dorosłych do nauki, wystarczy po prostu dobrać odpowiednią, ciekawą grę, która zainteresuje malucha. Obecnie, na szczęście, rynek gier jest naprawdę nimi nasycony i każdy jest w stanie znaleźć coś zarówno dla siebie, jak i dla swojego dziecka. Co zatem warte jest zainwestowania na tak wczesnym etapie edukacji dziecka? Co może ono uznać za ciekawe, co jednocześnie będzie dla niego rozwijające? Na samym początku warto jednak podkreślić to, że gry edukacyjne świetnie radzą sobie z nauką dziecka niemal na każdym etapie jego rozwoju!

gra emocje

Świetnymi grami edukacyjnymi są gry planszowe, ale w rozmiarach naprawdę dużych. Gry takie, jak chińczyk mogą być świetną zabawą nie tylko ze względu na to, że wszyscy ją znają, ale także dlatego, że można w nią grać w każdych warunkach – zarówno będąc w budynku, jak też i będąc na zewnątrz.

Oprócz gier planszowych, warto jest też co jakiś czas grać z dziećmi w gry typu memory, które polegają na tym, aby zapamiętywać obrazki znajdujące się na specjalnych kartonikach. Tego typu gry świetnie wpływają na pamięć dziecka, dzięki czemu nie ma ono z nią później większego problemu.

Także gry logopedyczne mogą okazać się sukcesem dla dziecka w tym wieku, które nie dość, że świetnie się bawi, to jeszcze uczy poprawnej wymowy!

Na co wpływają gry edukacyjne dla 4 i 5 latka?

Gry edukacyjne mają wiele zastosowań i spełniają wiele funkcji. Za ich pomocą można nauczyć dziecka bardzo wiele. Czego dokładnie może nauczyć się dziecko, poprzez granie w gry? Po pierwsze, jest u niego kształcone zarówno myślenie logiczne, jak i myślenie abstrakcyjne, które świetnie przydaje się w życiu. Rozwijana jest także sprawność manipulacyjna oraz myślenie przyczynowo-skutkowe. Oprócz tego, w dziecku, za pomocą gier logopedycznych, rozwija się także mowa czynna, wypowiada się ono znacznie bardziej poprawnie i zrozumiale. To właśnie dlatego gry edukacyjne są tak potrzebne dziecku.

gra memory

Gry edukacyjne nie muszą znajdować się wyłącznie w przedszkolach czy we wczesnym etapie szkolnictwa. Sprawią one sobie świetnie radę także wtedy, gdy będą wykorzystywane podczas różnego rodzaju terapii. Dziecko, które chodzi do logopedy, będzie robiło szybsze postępy, jeżeli będzie mogło się tam bawić i uczyć właśnie przez zabawę. Także dzieci z autyzmem będą lepiej rozwijać się przy pomocy specjalnych gier i zabaw, które pozwolą im na wyrażanie siebie, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Gry edukacyjne są więc tym, w co jak najbardziej warto jest zainwestować.

Podsumowanie

Dzieci w tak młodym wieku potrzebują mnóstwo zabawy, która powinna odbywać się nie tylko w domu, ale także w przedszkolu, a nieco później także i w szkole. Dziecko jest w stanie najlepiej uczyć się właśnie przez zabawę, dlatego jest ona tak bardzo istotna w ich życiu. Warto jest więc grać z nimi w gry i bawić się z nimi jak najczęściej i to w taki sposób, aby te zabawy prowadziły do poznawania nowych rzeczy i uczenia się ich. Dzięki temu dziecko będzie zarówno mądre, jak i szczęśliwe i będzie lepiej radzić sobie w życiu!