Zabawki interaktywne dla dzieci – co trzeba o nich wiedzieć?


To czym bawi się nasze dziecko może w znaczący sposób zadziałać na jego rozwój, dlatego tak ważne jest aby zapewnić dla swojej pociechy odpowiednie zabawki, które nie tylko zaangażują dziecko ale jednocześnie nauczą je nowych umiejętności. Dobrym wyborem dla naszych dzieci będą zabawki interaktywne. Czym są i dlaczego cieszą się rosnącą popularnością? Jakie korzyści mogą nam przynieść?

Czym są zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne są to min gry, przytulanki, które podczas zabawy dziecka wchodzą z nim w pewnego rodzaju pozytywną interakcję. Zabawki tego typu oddziaływają na dziecko za pomocą dźwięku, świateł, muzyki, ruchu. Są to swego rodzaju małe roboty, które swoją aktywnością angażują dziecko w zabawę.  Zabawki interaktywne oddziałują niemal na wszystkie zmysły naszej pociechy: na słuch, wzrok, ruch, dotyk.

Zabawki interaktywne dla dziewczynek

Zabawki interaktywne dla dziewczynek będą znacznie różniły się od tego typu zabawek przeznaczonych dla chłopców. Nic dziwnego, dziewczynki mają inne zainteresowania i zabawki przeznaczone dla nich są specjalnie projektowane aby wzbudzić ciekawość, rozbudzić wyobraźnię i chęć do nauki. Interaktywne lalki są świetnym pomysłem na prezent. Obecnie na rynku możemy znaleźć różnorodne modele, które chodzą, płaczą, mówią. Inną zabawką interaktywną skierowaną głównie do dziewczynek są interaktywne zwierzątka np. koty czy pieski. Miękki kotek może posłużyć zarówno jako przytulanka  i jako kompan do zabaw.  Kotek mruczy, miauczy zwłaszcza gdy głaszcze się go po grzbiecie. Zabawki imitujące zwierzęta pomogą nauczyć dziecko jak zajmować się pupilami, jak być bardziej delikatnym i empatycznym. Może to być świetny pomysł na zastąpienie domowego zwierzęcia, jeśli nie mamy warunków by sprawić prawdziwego psa lub  kota. Zabawki interaktywne dla dziewczynek młodszych zwykle opierają się na wydawaniu dźwięków po naciśnięciu guzika lub na graniu określonych melodii. Często możemy natrafić na gry polegające na wrzuceniu odpowiedniego klocka we właściwy otwór, nałożeniu małych obręczy na słupek czy na rozpoznaniu kolorów. Nasza pociecha grając w tego typu grę z pewnością będzie zainteresowana i rozbawiona. Zabawki interaktywne dobranie w odpowiedni sposób łączą w sobie przyjemne z pożytecznym – dziecko uczy się i bawi.

zabawki interaktywne dla dziewczynek

Zalety zabawek interaktywnych

Zabawki interaktywne, które zostaną odpowiednio dobrane do naszych dzieci mogą przynieść sporo korzyści. Zabawki tego typu pobudzają wszystkie zmysły naszego dziecka i oddziałują w ten sposób na układ nerwowy, który dzięki temu będzie się lepiej i prawidłowo rozwijał. Dziecko staje się bardziej kreatywne, pomysłowe. W zależności od konkretnej zabawki edukacyjnej mogą one przysłużyć się do nauki rozpoznawania kolorów, liczenia,nauczą podstawowych zasad fizyki. Dziecko będzie uczyło się myśleć logicznie i pozna zasadę działania przyczynowo-skutkowego.