Przewożenie dzieci w specjalnie przystosowanej do tego celu przyczepce rowerowej stało się w ostatnich latach bardzo popularne, dominując nad wiodącymi wcześniej fotelikami montowanymi na bagażniku. Wygodne, przestronne i przede wszystkim znacznie bezpieczniejsze przyczepki to dziś wybór numer jeden zarówno w ramach zwyczajnej jazdy po mieście, jak i podczas dłuższych wycieczek.
Przyczepki rowerowe mają niewątpliwie wiele zalet, gwarantując cechy takie jak ochrona przed deszczem czy możliwość położenia dziecka na drzemkę. Jak jednak wybrać odpowiedni model przyczepki i czym kierować się podczas zakupów?
Rodzaje przyczepek rowerowych
Najprostszym sposobem rozróżnienia modeli przyczepek rowerowych jest liczba dzieci, do których przewozu zostały przystosowane. Na rynku pojawiają się bowiem zarówno przyczepki jedno, jak i dwuosobowe, co oczywiście znacząco ułatwia sprawę w przypadku większych wycieczek rodzinnych. Przyczepki można generalnie podzielić też na warianty amortyzowane i podstawowe, przy czym te pierwsze będą sprawdzały się znacznie lepiej w momencie wyprawy za miasto, po nierównym terenie.
Kolejnym aspektem, który można wymienić w ramach rozróżniania różnych modeli przyczepek rowerowych jest wielofunkcyjność pojazdu. Standardowe przyczepki montowane za rowerem gwarantują swobodny przewóz dziecka podczas lekkich przejażdżek po mieście, jednak bardziej zaawansowane konstrukcyjnie modele pozwalają na zmianę przyczepki w pełnoprawny wózek spacerowy czy nawet wózek do biegania.
Croozer Kid (w wersji jedno- i dwuosobowej a od 2014 r. także w wersji amortyzowanej) to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych przyczepek rowerowych na polskim rynku – jedna z najdłużej obecnych w Polsce marek, w związku z czym dla wielu aktywnych rodziców jest to pierwszy wybór, gdy planują rowerową wycieczkę, bądź chcą przetestować sprzęt przed zakupem.
Posiada aż 3 zestawy w standardzie – zestaw rowerowy, spacerowy i wersję do biegania, która sprawdzi się także w trudnym terenie!
Jedną z najbogatszych ofert przyczepek rowerowych, obejmującą wszystkie wspomniane warianty może pochwalić się obecnie amerykańska marka Burley posiadająca w swojej ofercie aż 7 różnych modeli dostosowanych do bardzo różnorodnych potrzeb przewozowych. Niektóre z nich mogą z powodzeniem posłużyć nie tylko do przewozu dzieci, ale także zwierząt!
Montowanie przyczepki rowerowej – jak zrobić to prawidłowo?
Jedną z najważniejszych kwestii koniecznych do rozważenia podczas zakupu przyczepki rowerowej jest sposób jej montowania do jednośladu. Oczywistym jest, że przyczepka taka powinna zapewniać dziecku jak największe bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Z tego też powodu najbardziej cenionymi systemami są dziś przeguby kulowe, gwarantujące utrzymanie pozycji przez przyczepkę nawet w przypadku przewrócenia roweru. W tańszych modelach stosowany jest często równie dobry zamiennik połączenia kulowego, oparty na elastycznym, sprężynowym przegubie.
Bez względu na to, jaki model przyczepki wybierzemy, konieczność zapewnienia jej stabilnego i stuprocentowego połączenia z rowerem jest niepodważalna. Oprócz podstawowego połączenia stosuje się więc zwykle dodatkowe pasy zaczepiane o ramę roweru, łączące przyczepkę z rowerem awaryjnie, zapobiegając rozczepieniu się przegubu.
O czym warto wiedzieć kupując przyczepkę rowerową?
Kwestia bezpiecznego połączenia przyczepki z rowerem to tylko jeden z elementów, o których należy pamiętać podczas wyboru odpowiedniego modelu. Przy zakupach warto rozważyć także charakter planowanych wycieczek, intensywność eksploatacji pojazdu, oczekiwany komfort jazdy czy wreszcie budżet, jaki ma zostać na przyczepkę przeznaczony.
Jeśli chodzi o samą wielkość przyczepki, warto zastanowić się nad obecnością bagażnika, niezwykle przydatnego podczas dłuższych wycieczek oraz przewożenia małych dzieci. Alternatywą dla tego typu rozwiązania mogą być też sakwy wieszane na bagażniku roweru, odciążające nieco przyczepkę i tym samym gwarantujące większy komfort jazdy zarówno dla dziecka, jak i kierującego rowerem rodzica.
Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić koniecznie uwagę jest ochrona przed deszczem. Choć do każdej przyczepki można dokupić najprostszą folię przeciwdeszczową, zabezpieczenie dna przyczepki nie jest już tak prostą kwestią. Te wykonane z nieprzemakalnego, sztywnego tworzywa sprawdzają się tu znacznie lepiej, niż stuprocentowo materiałowe przyczepki. Przy zakupie koniecznie zwracamy uwagę także na amortyzatory, które przydadzą się podczas wycieczek po nierównych terenach.
Przyczepka powinna być odporna na wstrząsy i skutecznie redukować ich odczuwanie do minimum. Dobrym przykładem wygodnej, amortyzowanej przyczepki jest model Burley D’Lite, wyposażony w regulowane, amortyzowane zawieszenie i umożliwiający przewożenie zarówno jednego, jak i dwójki dzieci.
Nawet zwyczajne podjeżdżanie pod krawężnik może być dla dziecka bardzo niewygodne, jeśli koła przyczepki są zbyt małe i brak w nich amortyzacji.
Dodatkowe funkcje przyczepek rowerowych
We fragmencie dotyczącym rodzajów przyczepek wspominaliśmy, że niektóre modele mogą z powodzeniem zostać przekształcone na wózek spacerowy lub biegowy. Tak też dzieje się choćby w przypadku przyczepki Burley Honey Bee , która dzięki dodatkowemu kółku może służyć jako wózek, który zabierzemy na spacer lub jogging po parku.
Na koniec warto pamiętać o konieczności sprawdzania certyfikatów i dopuszczeni rynkowych dla poszczególnych modeli przyczepek. Marka Burley od lat specjalizuje się w wysokiej jakości, wytrzymałych i niezwykle komfortowych przyczepkach spełniających wymagania norm europejskich i światowych, w tym także EN 15918, EN 1888, czy ASTM F1987-09.
Wybierając przyczepkę to właśnie bezpieczeństwo pojazdu powinno liczyć się dla kupującego najbardziej. W końcu to od kwestii takich jak stabilne mocowanie, pasy bezpieczeństwa czy amortyzowane podłoże zależał będzie komfort dziecka.