Tornistry szkolne – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?


Wybór odpowiedniego tornistra szkolnego jest dla dziecka często najważniejszym elementem początkowych etapów edukacji. Według wielu rodziców atrakcyjny design i ciekawa kolorystyka są dla dziecka wystarczającą, a nawet jedyną zachętą przed pójściem do szkoły. Ważnym jest więc, by wybierając tornister nie kierować się jedynie własną opinią. Niemniej jednak, choć o wyglądzie zewnętrznym plecaka może zdecydować samo dziecko, to do rodzica należy zadanie wyboru najbardziej wygodnego, nieszkodliwego dla kręgosłupa, przystosowanego do wieku i rozmiarów dziecka plecaka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Sztywny tornister czy miękki plecak?

Sztywne tornistry to zdecydowanie domena najmłodszych podopiecznych. Jeśli Twoje dziecko właśnie zaczyna szkołę, wybór lekkiego, ale usztywnianego tornistra z wbudowanymi przegródkami na bidon i śniadaniówkę może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, by podczas wyboru tornistra zwrócić uwagę na odpowiednio usztywnione plecy z pianki, dzięki której dziecko łatwiej zniesie ciężar książek.

Wiele tornistrów wyposażonych jest obecnie w kółka – to kolejny ciekawy dodatek odciążający kręgosłup dziecka. Sprawdź, czy stelaż i kółka wykonano z mocnego materiału – nie chcesz chyba wymieniać plecaka na nowy po zaledwie kilku miesiącach? Jeśli zdecydujesz się na miękki plecak, usztywniane plecy to również ważna kwestia. Zawsze myśl o wygodzie i faktycznych możliwościach fizycznych Twojej pociechy – książki są dziś bardzo ciężkie, ale ich noszenie nie powinno sprawiać dziecku problemu.

Wygoda i bezpieczeństwo to podstawa

Rozmiar tornistra i plecaka nie powinien przytłaczać dziecka. Zwróć uwagę na budowę swojej pociechy i dobierz plecak tak, by nie przytłaczał jej postury. Za duży plecak będzie wyglądał nieestetycznie, a jego noszenie będzie sprawiało dziecku dyskomfort. Nie popadajmy jednak w skrajności – zbyt mały plecak nie zmieści wszystkich potrzebnych akcesoriów i książek. Zawsze przymierz kilka modeli zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Lekki plecak z regulowanymi, niezbyt szerokimi ale też nie wąskimi szelkami to najbezpieczniejszy wybór niezależnie od wieku dziecka.

 

tornistry szkolne sklep

 

Tornister nie powinien stanowić dodatkowego obciążenia – postaraj się, by był solidny, jednak możliwie najlżejszy. Zwróć uwagę, z jakiego materiału został wykonany. Czy ochroni książki przed deszczem? Nie rozpadnie się pod wpływem ciężaru? Czy jego dno jest sztywne i solidne, a szwy uchwytu i szelek wzmocnione? Zawsze sprawdzaj posiadane przez plecak atesty i obecność elementów odblaskowych. Nawet, jeśli odbierasz dziecko samochodem spod samej szkoły, posiadanie odblasków nie zaszkodzi jego bezpieczeństwu.

Elementy dodatkowe

Miejsce na butelkę, oddzielna komora na drugie śniadanie, dodatkowe akcesoria w postaci piórnika i worka – wielu producentów uważa, że sam tornister to nie wszystko i proponuje dodatkowe gadżety. Choć takie plecaki są z reguły nieco droższe, warto rozważyć kupienie całego kompletu.

Zakup akcesoriów jest mimo wszystko konieczny, a dziecko z pewnością doceni posiadając wszystkie elementy ze swoją ulubioną postacią z bajki. Pamiętaj – koniec końców to dziecko musi czuć się dobrze ze swoim nowym tornistrem. Ty jesteś jedynie głosem rozsądku.