Scenariusze teatrzyków dla dzieci na podstawie bajek


Zabawa w teatrzyk, odgrywanie przygotowywanych scenek, śpiewanie ulubionych piosenek i naśladowanie bajek to popularna i bardzo kreatywna zabawa dla dzieci. Maluchy często same potrafią dobierać sobie najróżniejsze rekwizyty, tworząc teatrzyk przykładowo z kartonu czy przebierając się w samodzielnie stworzone kostiumy. Można jednak wesprzeć ich kreatywność i zafundować odpowiednie scenariusze teatrzyków oraz przebrania, które uprzyjemnią zabawę.

Scenariusz dla domowego teatrzyku

Co jest nam potrzebne, aby stworzyć świetny teatrzyk w domowym zaciszu? Nie obejdzie się oczywiście bez dobrych aktorów, odpowiedniej sceny, kostiumów widowni, a przede wszystkim ciekawego scenariusza. Taka forma teatrzyku nie wymaga sporo pracy i jest doskonałą formą zabawy. Bywa i tak, że dziecko woli wcielić się w rolę misia niż jakiejś konkretnej postaci, co również jest uwzględnione w takich scenariuszach. Zabawa w teatrzyk ma wtedy zupełnie inny wymiar i potrzeba do niego ciekawszych rekwizytów. Na rynku nie brakuje akcesoriów do zabawy w teatrzyk, jednak i tak sukces zależny jest od waszej wyobraźni i chęci.

Teatrzyk kukiełkowy

dziewczynka z pacynkąCo daje taka forma rozrywki? Przede wszystkim pozwala maluchom na rozwijanie wyobraźni. Każdy rodzic choć raz słyszał, jak jego pociecha mówi do siebie, odgrywając rozmaite scenki czy to z przedszkola, czy bawiąc się we własnym pokoju. Teatrzyk dla dzieci pozwoli rozwijać umiejętności aktorskie, ale może też wspierać walkę ze wstydem i problem z wystąpieniami publicznymi u dziecka. Ponadto, przede wszystkim taka zabawa uczy twórczego myślenia i odpowiedniego planowania, a także ćwiczy pamięć, co jest bezcenne. Jeśli maluch wyjątkowo lubi odgrywać sceny z bajek czy też wymyślać ich własne wersje, doskonałe będą dla niego wszelkie teatrzyki kukiełkowe, które może odgrywać na podstawie wybranego scenariusza. Pacynki i maskotki można kupić, albo też wykonać samodzielnie. To doskonała forma zabawy dla całej Rodziny, aby każdy wcielił się w ulubioną postać ze scenariusza. Dla tych, którzy są uzdolnieni manualnie, nie będzie problemem, aby zrobić pacynki samodzielnie, przykładowo ze skarpetek. Można także zakupić gotowe akcesoria, w których będą nie tylko najróżniejsze pacynki, ale również odpowiednia scenografia i inne rekwizyty ułatwiające zabawę.

Teatrzyk cieni

teatr cieniInteresującą alternatywą dla klasycznego teatrzyku będzie teatrzyk cieni. Zestawy takich teatrzyków posiadają szablony postaci, klipsy oraz patyczki oraz książeczki z pomysłami na różnorodne zabawy. W wielu przypadkach kukiełki mogą nawet świecić w ciemności! Teatrzyk cieni z pewnością będzie mocno stymulował wyobraźnię, stwarza też on liczne możliwości do samodzielnego tworzenia zróżnicowanej scenografii. Każde dziecko jest zafascynowany zjawiskiem gry światła i cieni, a dzięki teatrzykowi będzie mógł kreować swój indywidualny, wyjątkowy świat.

Scenariusze teatrzyków z bajek i baśni

Oczywiście, nie mogło zabraknąć gotowych pomysłów na teatrzyki. Jeśli dziecko wyjątkowo lubi różne bajki, z pewnością spodoba mu się zestaw scenariuszy, dzięki którym będzie mógł odgrywać swoje ulubione sceny z bajek. Propozycji jest naprawdę dużo i z pewnością każdy maluch znajdzie coś dla siebie.
Zabawa w teatrzyk nie tylko wspiera kreatywne myślenie dziecka, ale dodatkowo wpływa na rozwój jego mowy. To doskonała propozycja na zabawę samodzielnie i innymi dziećmi lub nawet z rodzicami. To także świetna okazja, aby wspierać zainteresowania aktorskie dziecka i pomóc mu rozwijać swoje pasje. Kto wie, może z tektury domowego teatrzyku w przyszłości przeniosą się na deski prawdziwego teatru?