Propozycje zabaw z chustą animacyjną


Zabawy z chustą animacyjną mogą być świetnym pomysłem na nudę. Kolorowa płachta poprawi nastrój każdego dziecka nawet w szary, deszczowy dzień. Warto wiedzieć, jak pozytywne wpływa ona na aspekty rozwojowe naszych pociech.

Jak wykorzystać chustę animacyjną

Chusta animacyjna uczy współpracy między sobą oraz pozwala na zdobycie większej pewności siebie, co może być kluczowe dla nieśmiałych dzieci. Zabawy z jej użyciem zacieśniają relacje między członkami grupy w przedszkolu, jednak równie dobrze można używać jej w domu, co będzie dobrym pretekstem na spędzanie większej ilości czasu dzieci z rodzicami. Gry z jej użyciem poprawiają refleks oraz koncentrację. Dzieci w późniejszym okresie nie będą miały problemów z nauką i skupieniem. Jest to również świetny pomysł na zajęcie dla bardzo aktywnych dzieci, które nie mogą usiedzieć w miejscu. Lekki wysiłek fizyczny połączony z dobrą zabawą pozwolą wyszaleć się nawet najbardziej ruchliwym pociechom. Jakie zabawy z użyciem chusty animacyjnej są najbardziej popularne?

  • „Przebieganie pod chustą” świetnie poprawi zwinność i refleks dzieci. Dorosły wydaje komendę np. zmieniają miejsce osoby które mają brązowe oczy, po czym gdy uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę dziecko musi szybko przebiec pod nią.
  • „Bilard” to zabawa z użyciem małej piłki. Dzieci trzymając za uchwyty w chuście muszą tak nią manewrować, żeby piłka rzucona na jej powierzchnię wpadła do otworu po środku.
  • „Zawijanie” polega na zawinięciu dziecka w chustę, które następnie musi samo się z niej wydostać. Jest to świetna zabawa dla aktywnych pociech, która ćwiczy zręczność i spryt.
chusta animacyjna

Chusta animacyjna dostarcza mnóstwa radości, a po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca.

  • „Kwiat lotosu” to zabawa podobna do „Zawijania”. Jedno z dzieci siada po środku chusty, a reszta członków, trzymając za uchwyty, idzie w jednym kierunku, co powoduje zawinięcie się dziecka w materiale. Gwarantowana duża dawka śmiechu.
  • „Muzyczna zagadka” jest świetną grą z wykorzystaniem muzyki puszczanej z odtwarzacza. Gdy muzyka jest włączona dzieci trzymają chustę za uchwyty i idą do rytmu w jednym kierunku. Gdy muzyka ucichnie dzieci szybko muszą opuścić chustę na ziemię i usiąść na niej.  Taka zabawa poprawi refleks i jednocześnie nauczy współpracy między dziećmi.

Zabaw z chustą jest naprawdę wiele. Jeśli jednak znudzą się nam one, nie ma przeciwwskazań aby wymyślić coś samemu. Dzieci z pewnością docenią nową grę i chętnie wezmą w niej udział. Warto zapytać przedszkolankę czy na zajęciach przewidziana jest gra z użyciem chusty lub zaproponować jej użycie. Chusta animacyjna doskonale rozwija, dostarcza wrażeń wzrokowych i ruchowych i pomaga w nawiązywaniu kontaktu między dziećmi. Może ona być wręcz terapią dla nieśmiałych pociech, które wolą trzymać się z dala od grupy.