Pierwsza rozłąka, czyli ABC obozów dla dzieci


W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym staje przed wyborem posłania swojej pociechy na dłuższy wyjazd. Kiedy zdecydować się na taki krok i od czego w ogóle zacząć?

Odpowiedni moment

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba rozważyć w przypadku potencjalnego obozu/kolonii dla naszego dziecka, jest stanowisko w tej kwestii pierwszoplanowego bohatera, którym jest właśnie nasza pociecha. Nierzadko zdarza się, że to rodzic pragnie posłać z różnych względów swoje dziecko np. na obóz harcerski, podczas gdy ono nie ma najmniejszej ochoty jechać. Wysyłanie dziecka z własnych, ambicjonalnych pobudek jest bardzo krzywdzące, i może mieć w następstwie trwały uraz do tego typu przedsięwzięć.

Odpowiednie przygotowanie

Jeżeli już zapadnie pozytywna decyzja, w kwestii rodzica jest znalezienie odpowiedniego podmiotu, w którego ręce odda swoją pociechę. Firm oferujących wyjazdy dla najmłodszych jest bardzo wiele i zdecydowana większość z nich oferuje wysoki i rzetelny poziom usług, ale zdarzają się ordynarne wyjątki od tej reguły, których z pewnością chcemy uniknąć. Warto jest w tym celu powołać się na opinię osób zaufanych (może jacyś przyjaciele albo rodzina mają doświadczenie i mogą coś doradzić?) lub na własną rękę zrobić rekonesans. W dobie powszechnej cyfryzacji nie jest to zadanie ani trudne, ani czasochłonne – wystarczy przejrzeć stronę internetową i przeczytać kilka opinii chociażby z Facebooka. Po zdecydowaniu się na konkretną opcję, warto jest jeszcze rozwiać swoje wszelkie wątpliwości telefonicznie.

Tuż przed wyjazdem

Wszelkie formalności dobrze jest załatwić jak najwcześniej tylko się da. Przykładowo wyrobienie paszportu na kilka dni przed wyjazdem jest rzeczą zupełnie niemożliwą. Odpowiednie biuro powinno dopilnować wszelkich formalności, ale my sami też nie powinniśmy w tej kwestii pozostawać bierni. Ponadto zadbajmy o to, żeby nasze dziecko zdało sobie sprawę, że przez najbliższych kilka dni nie będzie się z nami widziało. Porozmawiajmy o tym na spokojnie, nie zdradzając żadnych obaw z własnej strony, ponieważ dzieci z łatwością takie rzeczy wychwytują i same mogą przejąć nasze lęki. Pozytywne myślenie jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.