Okulista dziecięcy – przygotuj dziecko do wizyty


Pierwsza wizyta dziecka u okulisty to niezwykle stresujące doświadczenie każdego młodego człowieka. Dlatego tak istotne jest przygotowanie dziecka do badania, jakie przeprowadzi specjalista. Jak wygląda wizyta u okulisty dziecięcego? W jaki sposób można przygotować malucha do badania?

Każde dziecko powinno chociaż raz pojawić się u okulisty przed pójściem do szkoły. Jest to o tyle istotne, że w pierwszych latach życia malucha narząd wzroku najbardziej się rozwija, a co się z tym wiążę – mogą nastąpić problemy z ostrością widzenia. Wizyta u okulisty, a także wczesne wykrycie wady wzroku można korygować i zatrzymać postępującą wadę. Jak jednak przygotować dziecko do pierwszej wizyty i okulisty? Jak wygląda wizyta u okulisty dziecięcego? 

Jak wygląda wizyta dziecka u okulisty? 

Podczas pierwszego badania narządu wzroku dziecka u okulisty, specjalista najczęściej sprawdza ostrość wzroku na poziomie podstawowym. Podczas badania dziecko ma za zadanie rozpoznać pokazywane mu obrazki, cyfry oraz litery, które znajdują się na tablicy powieszonej w bardziej odległym miejscu gabinetu. Obrazki natomiast są pokazywane poprzez wyświetlenie ich na ekranie lub w przypadku badania z bliska – w książeczce trzymanej przez okulistę. 

Jednakże to kolejne etapy wizyty najczęściej przerażają dzieci. Badane są wtedy gałki oczne pod kątem poprawnego ruszania się, konwergencji. Oprócz tego lekarz okulista sprawdza ostrość widzenia stereoskopowego oraz przeprowadza badanie komputerowe wzroku po uprzednim zakropieniu oczu. Pomimo tego, że większość dzieci nigdy nie miała zakrapianych oczu, nierzadko w tym momencie zaczynają się bać i odmawiają współpracy. Dlatego rodzic dziecka, które po raz pierwszy będzie brało udział w badaniu okulistycznym, powinien dokładnie przygotować malucha na to, co może go czekać. 

Jak przygotować dziecko na badanie okulistyczne? 

Przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u okulisty nie jest łatwe, ale dzięki kilku wskazówkom całkiem możliwe. Istotne jest, aby dziecko dokładnie wiedziało jak będzie przebiegała wizyta i żadna z czynności okulisty go nie zaskoczyła. Dlatego warto z dzieckiem wybrać się jedynie do lekarza okulisty, który posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i doskonale wie w jaki sposób prowadzić rozmowę, aby maluch czuł się bezpiecznie i komfortowo. Specjalista szybko zorientuje się czego dokładnie potrzebuje dziecko i z pewnością będzie informowało małego pacjenta o kolejnych etapach badania i zadaniach, jakie wykona. 

Oprócz tego dziecko można przygotować do badania poprzez szczerą rozmowę w domu. W ten sposób rodzice mają niepowtarzalną okazję do tego, aby wyjaśnić dziecku konieczność przeprowadzania badań okulistycznych i dbania w ten sposób o stan swojego zdrowia. Jednocześnie podczas takiej rozmowy również mogą opowiedzieć, co okulista będzie robił podczas wizyty. W rozmowie warto wspomnieć, że badanie okulistyczne jest bezbolesne i krótkie, a przeprowadza się je raz na kilka lat. 

Wielu rodziców wykorzystuje zabawę do tego, aby przygotować dziecko do wizyty u okulisty. Za pomocą samodzielnie skonstruowanych tablic, tworzą symulację badania okulistycznego, namawiając dziecko do odgadywania znajdujących się w oddali liter i cyferek. Zawsze można się też posłużyć wyobraźnią dzieci i wykorzystać badanie okulistyczne jako pretekst do stworzenia historii o ulubionych bohaterze z bajek malucha

Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki czemu każde dziecko można przygotować do jego pierwszego badania okulistycznego. 

Badanie okulistyczne u dziecka – kiedy najlepiej? 

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy warto przyjść z dzieckiem na jego pierwsze badanie okulistyczne. Teoretycznie przyjęło się, że z dzieckiem należy zgłosić się do lekarza w pierwszych latach jego życia, najlepiej do czwartych urodzin. W praktyce jednak rodzice najczęściej przyprowadzają do specjalisty malucha dopiero w wieku szkolnym. 

Warto jednak pamiętać o tym, że w pierwszych latach życia dziecka narząd wzroku najmocniej się rozwija. To wtedy też okulista jest w stanie zauważyć zmiany zachodzące w ostrości widzenia i w razie konieczności podjąć pierwsze kroki w korygowaniu wady. Dlatego też lepiej przyprowadzić dziecko na jego pierwsze badanie do lekarza okulisty do trzeciego lub czwartego roku życia.