Nauka angielskiego od najmłodszych lat


Język angielski to dziś jeden z najbardziej podstawowych, uniwersalnych języków używanych na świecie. Pomijając mnóstwo krajów, które stosują go jako swój język urzędowy, właściwie każdy region świata w mniejszym lub większym stopniu opanował już sztukę komunikowania się w języku Anglosasów. Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak pewne jest to, że im wcześniej rozpoczęta, tym lepiej. Z tego też powodu coraz większe grono rodziców decyduje się na czytanie swoim pociechom bajek po angielsku już od najmłodszych lat. Bajek nie byle jakich, bo wśród tych najpopularniejszych pojawiają się często jedne z najpiękniejszych, klasycznych historii anglosaskich. Dlaczego czytanie dzieciom bajek w języku angielskim jest świetnym pomysłem i jakie bajki warto wybrać?

Dlaczego warto czytać dziecku bajki w języku angielskim?

Umysł dziecka jest jak gąbka – chłonie właściwie każdą informację, jaką może wyłapać z najbliższego otoczenia. Rodzice, jako autorytet, są przy tym zdecydowanie najważniejszym źródłem wiedzy. Dlaczego więc nie dostarczyć jej w przyjemnej formie zabawy? Dzieci uwielbiają słuchać historii i wykorzystywać własną wyobraźnię do ich rozbudowywania. Wbrew pozorom to nie bajki w telewizji, a te czytane, angażują dziecko znacznie bardziej! Doświadczenie pokazuje, że najmłodsi, którzy mają kontakt z bajkami zarówno w swoim języku ojczystym, jak i języku angielskim szybciej rozwijają swoje zdolności poznawcze, przyswajają dwa języki jednocześnie i mają znacznie mniej problemów z zaadaptowaniem się do późniejszej nauki języka obcego w przedszkolu.

bajki po angielsku - czytanie z mamąWiele osób zastanawia się w jaki sposób czytanie zupełnie obcych słów i historii bez ich tłumaczenia ma nauczyć dziecko języka. Wszystko rozgrywa się tu jednak w oparciu o ciekawe, obrazkowe historie, których dzieci wcale nie muszą rozumieć – one mają się z nimi oswajać. Rodzic czytający maluchowi bajkę po polsku też wskazuje na obrazki lub otoczenie wiedząc, że dziecko nie zrozumie każdego słowa. Z angielskim jest dokładnie to samo. Czytając dziecku bajki w języku angielskim poszerzasz jego wyobraźnię, obeznanie z językiem, a co najważniejsze – dostarczasz różnorodności w wyborze historii. Istnieje wiele książek, których nie wydano w języku polskim, a jeśli zostały, ich oryginalna wersja jest znacznie ciekawsza. Pamiętajcie – dzieci lubią powtarzalność, ale różnorodność jest dla nich równie interesująca.

Najpiękniejsze historie po angielsku

Zacznijmy od klasyków takich jak Snow White and the Seven Dwarfs (Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków), Emperor and the Nightingale (Słowik), czy The Princess and the pea (Księżniczka na ziarnku grochu). Historie, choć doskonale znane w języku polskim, przedstawione dziecku po angielsku wprowadzają zupełnie inny wymiar ich zrozumienia. Dla dzieci, które znają oryginał w języku polskim, bajki takie są doskonałym wprowadzeniem do języka angielskiego i ciekawą alternatywą dla codziennie słuchanych bajek. Co więcej, małe dzieci uwielbiają chwalić się swoimi postępami odnośnie nauki języka obcego – poznając historie w języku angielskim z pewnością zaczną powtarzać ulubione słowa zapamiętane z bajki i w ten sposób utrwalać nowo poznany język!

Watch out for Muddy Puddles to kolejny z klasyków dziecięcych bajek anglosaskich, który jako jeden z wielu nie został przetłumaczony na język polski. Historia o chłopcu odkrywającym co kryje się na dnie kałuży jest niezwykle interesującą, pełną przygód opowieścią, która podbija serca małych dzieci w krajach anglosaskich i z pewnością spodoba się także twoim maluchom.

Pamiętaj: książki w języku angielskim naprawdę łatwo znaleźć dziś na rynku, a strony takie jak bookids.pl oferują bardzo szeroki wybór historii dla dzieci. Nie ma powodu, dla którego i twój maluch nie powinien słuchać książek w języku angielskim. To frajda dla każdego!