Maty edukacyjne dla niemowląt – dobry pomysł na prezent?


Wybór prezentu dla małego dziecka jest nie lada wyzwaniem. Musi być on dostosowany zarówno do jego wieku jak i temperamentu. Obecnie w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych możemy wybierać spośród różnorodnych zabawek i gier, jednak aby mieć pewność, że dziecko będzie ucieszone z podarunku, który dodatkowo przyniesie mu wiele korzyści, warto zdecydować się na zakup maty edukacyjnej. Czym są maty edukacyjne? Dlaczego jest to dobry prezent dla każdego niemowlęcia?

Czym są maty edukacyjne i jak są wykonane?

Maty edukacyjne mają zazwyczaj formę wygodnych niewielkich piankowych materacy obitych przyjemnym dla dziecka materiałem. Do maty można zamontować dołączone pałąki, na których znajdują się dodatkowe gadżety. Nad dzieckiem mogą zawisnąć niewielkie pluszaki, grające zabawki, listki, lusterka oraz inne elementy, które mają na celu rozbudzenie w maluchu ciekawości do świata. Bardzo wiele mat jest zaprojektowana w jednorodnej stylistyce np. dżungli, cyrku, co sprawia, że łatwiej będzie dobrać dla dziecka wersję, która w największym stopniu go zaciekawi. Maty edukacyjne występują także w wielu kolorach i wzorach.

Można wybrać zarówno wersję bardziej rozbudowaną, która posiada mnóstwo zabawek lub zdecydować się na prostą, minimalistyczną i bardziej spokojną matę, dzięki której dziecko będzie mogło się wyciszyć i zrelaksować. Tkanina, z której wykonany został produkt, jest łatwa do wymycia, nie pozostają na niej plamy, dodatkowo można prać ją w pralce co znacząco ułatwia zachowanie higieny. Mata edukacyjna jest odpowiednio miękka, wygodna, dlatego nawet bardzo aktywne dziecko będzie mogło komfortowo spędzać na niej czas. Każdy egzemplarz został dokładnie przebadany i wykonany z najlepszych atestowanych materiałów co gwarantuje całkowite bezpieczeństwo malucha. Również zabawki, które znajdują się nad dzieckiem  są zaprojektowane tak aby zapewnić mu rozrywkę bez żadnego ryzyka. Bardzo często działają one na baterię, jednak są energooszczędne, dzięki czemu nie trzeba ich często wymieniać.

Dobra zabawa połączona z nauką

Maty edukacyjne są znane od lat i wciąż cieszą się stałym zainteresowaniem ze strony klientów. Są one częstym prezentem np. podczas baby shower. Główną zaletą mat edukacyjnych jest to, że duża ilość elementów, różnorodne kolory i dźwięki powodują, że dziecko od pierwszych chwil jest ciekawskie i chętnie odkrywa nowe zastosowania dołączonych gadżetów. Rozbudzenie i stymulacja zmysłów zagwarantuje, że dziecko będzie dobrze i szybko się rozwijać. Sięganie rączkami do zawieszonych wysoko zabawek będzie dodatkową aktywnością, która usprawni poruszanie dziecka i wzmocni mięśnie. Gadżety znajdujące się na pałąkach można odpiąć i wykorzystać jako samodzielne zabawki, które mogą służyć przez długi czas nawet gdy maluch wyrośnie z maty.

Jak wybrać matę edukacyjną dla dziecka?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się jaka mata edukacyjna byłaby najlepsza dla danego dziecka. Niektóre maluchy nie lubią nadmiaru bodźcu i reagują na nie płaczem i podenerwowaniem. W takim przypadku najlepiej zdecydować się  na matę edukacyjną w jednym kolorze, bardziej stonowaną, która nie będzie zawierała dużej ilości różnorodnych zabawek, tylko np. proste, drewniane klocki lub miękkie piłeczki. Natomiast jeśli dziecko od pierwszych chwil jest ciekawskie i chętnie bawi się różnorodnymi zabawkami, możemy wybrać matę posiadającą kolorowe, wydające dźwięki czy wibracje zabawki. Dziecko z pewnością nie będzie się szybko nudziło, a sama mata będzie mogła być przez długi czas wykorzystywana.

Pamiętajmy również o tym, że maty edukacyjne mogą znacząco różnić się ceną. Te prostsze możemy nabyć już od 70 zł, natomiast modele wyposażone w dużą ilość zabawek i liczne pałąki mogą osiągać cenę nawet 300-400 zł. Mimo, że kwota ta może wydawać się zdecydowanie za wysoka, warto pamiętać, że maty edukacyjne z pewnością będą wykorzystywane przez bardzo długi czas i przyniosą dziecku ogrom radości. Ponadto są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują wytrzymałość mimo intensywnej eksploatacji i jednocześnie bezpieczeństwo dla dziecka. Dobrze dobrana mata edukacyjna z pewnością zachwyci zarówno malucha jak i jego rodziców.