Laryngolog dziecięcy – jakie zabiegi dla dzieci wykona na miejscu


Specjalizacją, w zakresie której specjalizuje się laryngolog jest diagnostyka chorób głowy, a mianowicie chorób — ucha, nosa, gardła krtani oraz innych narządów głowy i szyi. W zakresie obowiązków laryngologa są też choroby kości skroniowej, zmiany chorobowe tchawicy, zatok, krtani oraz gardła.

W przypadku pojawienia się refluksu — również udać możemy się do laryngologa, ponieważ zna się ona również na chorobach narządów przylegających do instrumentów głowy. Miejmy na uwadze, że laryngolog jest nazwą skrótową pochodzącą od otorynolaryngologa. Dzieci są bardzo podatne na schorzenia głowy. Często bywają wrażliwe na przeciągi, a brak odporności doprowadza do częstych infekcji gardła i migdałków. Jeśli zaobserwujemy nieprawidłowości u naszego dziecka — najlepiej udać się do laryngologa dziecięcego.

Pleśniawki, afty

Częstymi zmianami, które pojawiają się w jamie ustnej dzieci są różnego rodzaju pleśniawki, afty, które wywoływany są najczęściej przez grzyby. Konsekwencją jest brak apetytu u naszej pociechy, złe samopoczucie, czasami nawet gorączki. Bardzo istotne, by jak najszybciej wybrać się do laryngolog, który obejrzy pojawiające się zmiany.

Nieleczone znaki tego typu mogą roznieść się po całej jamie ustnej i doprowadzić do stanu, w którym niezbędna okaże się hospitalizacja. Laryngolog na miejscu wypędzluje zmiany odpowiednim specyfikiem i przepisze lekarstwa, które pomogą nam zaradzić niekomfortowemu problemowi.

laryngolog dziecięcy

Choroby uszu

Jeśli nasza pociecha w gorące dnia sama siebie zakłada czapkę, może nas to zmartwić. Bardzo często zdarza się, że podczas wakacyjnych zabaw w wodzie ucho dziecka zostanie przewiane i pojawią się w nim zmiany. Stan zapalny ucha może doprowadzić do wielu poważnych chorób. Szybka reakcja pozwoli na prędki powrót do zdrowia. Musimy pamiętać, że nasza pociecha, która chroni samodzielnie swoje ucho czapką przed czynnikami zewnętrznymi może być rozdrażniona i buntować się u lekarza. Bardzo istotne jest ostrożne podejście. Lekarz na miejscu obejrzy chore ucho, oczyści je i przepisze odpowiednie leki.

Migdałki

Za ikonę dziecięcych przygód zaraz obok wycinanego wyrostka uznaje się wycinanie migdałków. Migdałki to narząd, którego zadaniem jest hamowanie zanieczyszczeń trafiających do naszego organizmu drogą wziewną. Nierzadko bywa, że podczas chorób gardła lub innych nasza pociecha będzie miała problemy z zapuchniętymi migdałkami. Należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem w tej sprawie. Może on zadecydować o usunięciu migdałków, jeżeli doprowadzają do częstych infekcji i są winne zachorowań na różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Współcześnie wycięcie migdałków jest zabiegiem, o krótkim okresie rekonwalescencji.

Chrapanie

Uporczywe, głośne chrapanie to nie tylko domena dorosłych. Zdarza się, że nasze dzieci mogą zaskakująco głośno chrapać. Ten objaw powinien nas zmartwić. Jeśli udamy się do laryngologa, może okazać się, że jest on nam w stanie doradzić specjalne przyrządy, które skorygują narządy tak, by dziecko przestało chrapać. Jeśli zadbamy o to w młodym wieku — pomożemy mu z problemem, który utrudniałby życie w dorosłym życiu.

otolaryngolog dziecięcy

Schorzenia nosa i zatok przynosowych

Oprócz alergii, których leczenie powinno odbywać się równocześnie z laryngologiem i alergologiem mogą pojawić się różnego rodzaju schorzenia nosa i zatok przynosowych. Jeśli nasze dziecko uskarża się na uciążliwy ból głowy w okolicach nosa lub między oczami — powinniśmy udać się do laryngologa. Pomoże on nam oczyścić dziecięce zatoki, a także przepisze odpowiednią terapię, która wyleczy naszą pociechę ze nieprzyjemnej choroby. Bardzo ważne, by zareagować odpowiednio szybko, tak by choroba nie rozniosła się.

Współczesna laryngologia dziecięca przystosowana jest w pełni do potrzeb najmłodszego pacjenta. Instrumenty i przyrządy lekarskie są pozytywne i przypominają elementy dziecięcego, bajkowego świata, co znacznie ułatwia przejście badania, które nierzadko nie należy do najprzyjemniejszych.

Laryngologowie dziecięcy to specjaliści profesjonalnie przygotowani do pracy z najmłodszym pacjentem. Są w stanie spełnić jego potrzeby i odpowiednio zainteresować dziecko, tak by odniosło wrażenie, że wizyta u lekarza to część zabawy, a nie nieprzyjemny obowiązek. Jeśli pomożemy dziecku skojarzyć wizytę u lekarza laryngologa z przyjemnym procesem — w przyszłości pewniej będzie czuł się u specjalistów.