Kiedy zabrać dziecko do logopedy?


To, kiedy rodzice zabierają swoją pociechę do logopedy, zależy od indywidualnego przypadku. Częstą sytuacją jest chodzenie do logopedy z trzylatkiem, który nie wymawia jeszcze dokładnie wszystkich głosek. Dziecko w tym wieku nie jest w stanie płynnie mówić z udziałem wszystkich dwuznaków. Z drugiej strony, duża liczba rodziców nie bierze zaburzenia mowy na poważnie. Jednak czekanie, aż problem zniknie sam, może prowadzić się do tego, iż wada zostanie utrwalona, przez co nasz maluch może stać się mniej pewny siebie.

Kiedy zabrać dziecko do logopedy?

Kluczowym pytaniem jest więc, kiedy tak naprawdę należy zabrać dziecko do logopedy? Otóż, wizyta u specjalisty jest konieczna, gdy nasz maluch nie rozwija narządu mowy w sposób adekwatny do jego wieku. Należy więc bacznie obserwować rozwój dziecka.
Wady wymowy są zauważalne u dzieci. Jeśli maluch w wieku lat czterech sepleni, lub w wieku lat sześciu nie wymawia literki R, można wybrać się do logopedy. Wszelkie nieprawidłowości należy brać pod uwagę. Zaburzenia na tle wymowy lub słuchu przyczyniają się do alienacji. Dzieci wstydzą się swojego problemu i jeśli jest on nieleczony, niepewność i brak wiary w siebie, może pozostać z dzieckiem na całe życie. Trzeba więc koniecznie wybrać się na wizytę u logopedy, jeśli przez dłuższy czas będą utrzymywać się takie wady jak:

  • Seplenienie,
  • Jąkanie się,
  • Sygmatyzm,
  • Dyslalia

 

logopeda ostrowiec

 

Różne są odmiany zaburzeń wymowy, tak jak ich powody. Nie zawsze bowiem wada wymowy u dziecka jest wrodzona. Może ona być spowodowana nieprawidłowym uzębieniem, zbyt długim karmieniem piersią lub smoczkiem. Dodatkowo, wady te mogą być spowodowane nieprawidłowym rozwojem narządów artykulacyjnych lub chorobami dróg oddechowych.
Jeśli zauważymy, że nasze dziecko jeszcze nie wymawia poprawnie głosek lub ma problemy z mówieniem – sepleni, jąka się lub ma trudności z wymawianiem różnych wyrazów – jest to oznaka, że należy zapisać malucha na wizytę. Logopeda ma za zadanie dokładnie zbadać wszystkie elementy narządu artykulacji, porozmawiać z dzieckiem, by poznać problem jego wymowy i przeprowadzić wywiad z rodzicami. Następnie, logopeda opracowuje system leczenia, który będzie dopasowany do wieku dziecka, jego problemu oraz natężenia wady wymowy. Maluchy, które regularnie uczęszczają na zajęcia z logopedą, mają większe szanse na szybsze wypracowanie artykułu mowy i pozbyć się problemu. Wady wymowy u dzieci są zauważane dość szybko, więc mało jest sytuacji, w których to dzieci mają utrudniony powrót do normalnej mowy.

Logopeda dla dorosłych

Wbrew opinii niektórych, dorośli również mają problemy z wymową. Często wady te utrzymują się poprzez zbagatelizowanie ich w dzieciństwie. Warto jednak zauważyć, że im szybsza reakcja na problem związany z zaburzeniami wymowy i słuchu, tym lepszy i trwalszy efekt leczenia. Wady wymowy, które powstają w dzieciństwie, często pozostają dziećmi aż do ich dorosłego wieku. W takim przypadku, na leczenie będzie trzeba poświęcić o wiele więcej czasu.  Logopeda pomaga dorosłym tak często, jak dzieciom.
Osoby dorosłe, chorujące na autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa lub inne schorzenia, muszą równie często uczęszczać na zajęcia z logopedą. U osób tych bowiem zaburzenia mowy i narządów słuchu wynikają z ich chorób. Niemniej jednak, osoby dorosłe również mogą liczyć na pomoc logopedy.