Fotelik rowerowy – na bagażnik czy na kierownicę?


Jedną z najchętniej wybieranych aktywności fizycznych przez Polaków jest jazda na rowerze. W tej dyscyplinie sportowej nie liczy się Twój wiek ani płeć. Jeździć na rowerze może każdy. Chęci, determinacja i zmiana stylu życia na bardziej aktywny wystarczą, aby podróżowanie jednośladem stało się codziennym nawykiem. Kiedy jednak w rodzinie pojawia się małe dziecko, zadajemy sobie szereg różnych pytań – jak w bezpieczny sposób je przewozić? Podpowiemy, kiedy można przewozić pociechę w foteliku rowerowym i na co zwrócić szczególną uwagę podczas montowania siedziska dla Twojego malca.

Przewożenie dziecka na rowerze. Co mówią przepisy?

Według polskiego prawa, dzieci do lat siedmiu mogą być przewożone na rowerze w specjalnie do tego celu dostosowanym foteliku lub przyczepce zamocowanej z tyłu roweru. Warto pamiętać, aby łączna długość jednośladu nie przekraczała 4 metrów. Trzeba podkreślić także fakt, iż transportowanie malucha na bagażniku rowerowym jest nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu naszego małego podróżnika. Powinieneś pamiętać o tym, aby przewożąc dziecko w przyczepce, wybierać przeznaczoną do tego ścieżkę rowerową lub jechać jezdnią. Zabroniona jest natomiast jazda po chodniku. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której to dziecko, do 10 roku życia, samo kieruje rowerem, a rodzic jest jego opiekunem.

Pierwsza przejażdżka rowerowa z dzieckiem. Kiedy wybrać najlepszy moment?

Ciężko odpowiedzieć w sposób jednoznaczny na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest inne. Reakcja maleństwa na nowe bodźce może być przeróżna, często nie do przewidzenia. Jednak to rodzic powinien najtrafniej ocenić, czy jego pociecha jest gotowa na tak dużą zmianę, jaką jest podróż w foteliku rowerowym.

Producenci fotelików rowerowych oceniają, że można za ich pomocą przewozić już 9-miesięczne niemowlaki. Jednak pojawia się tutaj wiele wątpliwości i sprzecznych informacji.
Pediatrzy czy fizjoterapeuci radzą zaś, żeby – ze względu na niedojrzałość aparatu kostno-stawowo-mięśniowego – nie transportować dzieci w ten sposób, póki nie ukończą 1 roku życia. Aby bez obaw podróżować z dzieckiem jednośladem, zwróć uwagę na to, czy pociecha potrafi już samodzielnie siedzieć i czy ma dobrze rozwinięte mechanizmy ruchowe. Pamiętaj, że fotelik rowerowy powinien być dostosowany do wieku i wagi dziecka. Jeśli głowa dziecka wystaje poza oparcie fotelika, kategorycznie nie można go w nim przewozić.

Fotelik z tyłu, czy z przodu. Który model wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju fotelika powinien zależeć głównie od wieku i wagi dziecka. Przednie foteliki nadają się dla dzieci do około trzeciego roku życia, tylne zaś polecane są zarówno dla maluchów, jak i starszych pociech. Warto jednak podkreślić, że fotelik montowany z przodu jest rzadziej widywany na polskich ulicach. Choć podróżowanie w ten sposób z maluchem wzmacnia bliski kontakt z rodzicem, to trzeba pamiętać, iż przednie foteliki są mniej bezpieczne od tylnych, a maleństwo jest bardziej narażone na upadek. 

Foteliki rowerowe montowane za osobą dorosłą to najpopularniejszy sposób transportowania dzieci rowerem. Montuje się je na tylnym bagażniku bądź do rurek roweru. Z takich siedzisk nasze pociechy mogą korzystać aż do siódmego roku życia. Co istotne – w tylnym foteliku mały podróżnik jest bezpieczniejszy w razie czołowego uderzenia.

Foteliki Hamax

Jednym z polecanych produktów są foteliki Hamax dostępne np. w sklepie rowerowym PM Bike.

Montaż fotelika rowerowego

Fotelik rowerowy można zamontować na bagażniku lub do rury siodłowej. Możemy też przymocować go do kierownicy albo ramy roweru. Montaż fotelika z przodu roweru jest możliwy poprzez specjalne zapięcie, które należy zamocować do ramy, w miejscu jak najbliżej kierownicy. Wiele fotelików montowanych z przodu posiada specjalne zatrzaski, dzięki czemu montaż nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Ciekawym dodatkiem do przedniego fotelika rowerowego jest specjalna szybka, która ochroni malucha przed wiatrem czy owadami. W wielu fotelikach jest ona wbudowana fabrycznie.

Foteliki montowane do bagażnika roweru cieszą się sporą popularnością. Charakterystyczny  dla tego typu siedzisk jest szybki i łatwy montaż. Uchwyt montażowy w postaci nakładki przykręca się do bagażnika, a następnie do uchwytu na zasadzie „kliknięcia” mocuje się fotelik. Podobnie wygląda sytuacja z konstrukcją fotelika montowanego do rur pod siodełkiem. Uchwyt montażowy ma postać stelaża. Do rury pod siodełkiem montuje się kostkę, w której następnie wpina się wąsy uchwytu. Z drugiej strony stelaża montuje się fotelik.

Wybór odpowiedniego roweru do jazdy z dzieckiem

Aby uniknąć problemów z dopasowaniem fotelika, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór klasycznego roweru miejskiego. Odradza się jednak jeździć z dzieckiem w foteliku rowerowym przy rowerach specjalistycznych. Modele trekkingowe czy przełajowe charakteryzują się niestandardową konstrukcją, co może wpłynąć na bezpieczeństwo małego pasażera.

Foteliki rowerowe, gwarancja bezpieczeństwa Twojego malucha

Bezpieczeństwo najmłodszego pasażera powinno być priorytetem podczas rowerowych wojaży. Dzięki dobraniu odpowiedniego fotelika rowerowego dbasz o komfort jazdy Twojego dziecka. Jazda rowerem daje Twojemu dziecku wiele zdrowotnych korzyści, a przy tym świetnej zabawy.