Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka?

Opublikowano przez dnia Paź 10, 2017 |


Korzystanie ze żłobka staje się coraz popularniejsze. Wielu rodziców decyduje się zapisać dzieci do takiego miejsca wiedząc, że wykwalifikowany personel doskonale zadba o bezpieczeństwo naszych pociech. Mimo, że nieraz podjęcie takiej decyzji wcale nie należy do najłatwiejszych skorzystanie ze żłobków może przynieść nam i naszemu dziecku wiele korzyści.

Jakie korzyści ma żłobek?

Dziecko przebywając w grupie maluchów szybciej uczy się współpracować i bawić z uwzględnieniem innych. Pierwsze zabawy w grupie mimo że mogą wydawać się proste i banalne sprawiają, że nasza pociecha zaczyna rozumieć zachowania innych dzieci, przewidywać ich reakcje. Uczy się także empatii i współczucia.

Nasza pociecha trafiając do żłobka staje się bardziej samodzielna. W żłobku jest uczona korzystania z nocnika, posługiwania się sztućcami. W trakcie nauki będzie miała okazję nauczyć nazywać swoje potrzeby oraz emocje. Nauka samodzielności rozpoczęta w tak młodym wieku sprawia, że dziecko rozwija się pod tym względem znacznie szybciej i w przyszłości będzie ono potrafiło zmagać się z coraz bardziej skomplikowanymi wyzwaniami.

Według naukowców zaobserwowano, że dzieci, które od najmłodszych lat spędzały czas w żłobku potrafią w przyszłości lepiej się zaadaptować do danych sytuacji oraz łatwiej nawiązują kontakty.

Opieka w żłobku

dekoracja w żłobku

W żłobkach często spotykamy atrakcyjne dekoracje, dopasowane do wieku dzieci.

Decydując się na skorzystanie z oferty żłobka możemy mieć pewność, że nasze dzieci będą pod opieką wykwalifikowanych opiekunek. Nie ma ryzyka, że trafią one do osoby niekompetentnej. Opiekunki pracujące w żłobku są odpowiednio wykształcone, ponadto w takich ośrodkach zawsze obecna jest pielęgniarka, która w każdej sytuacji może służyć pomocą. Opiekunki zadbają o odpowiedni dobór zabaw i ćwiczeń, które wypełnią czas spędzony w przedszkolu i sprawią, że nasze dzieci będą miały szansę jeszcze lepiej się rozwinąć i poprawić swoje zdolności.

Zaletą jest również fakt, że decydując się na żłobek mamy możliwość zaoszczędzić znaczną część pieniędzy, gdyż rozwiązanie to jest najmniej kosztowne. Decydując się na żłobek publiczny nie musimy liczyć się z żadnymi dodatkowymi kosztami. W przypadku zdecydowania się na nianię, konieczne będzie uiszczanie opłat, dodatkowo nie wiedząc czy zatrudniona osoba jest kompetentna. Biorąc pod uwagę ilość zalet możemy jednoznacznie stwierdzić, że wysłanie dziecka do żłobka jest dobrym pomysłem. Nasza pociecha będzie miała możliwość spędzić aktywnie czas i nauczyć się nowych rzeczy. Opiekunki w żłobkach są osobami kompetentnymi i ich proponowane ćwiczenia i zabawy wpływają na rozwój naszego dziecka w pozytywny sposób.  Podjęcie decyzji o wysłaniu dziecka do żłobka może i nie jest najłatwiejsze- wile rodziców obawia się jak zareaguje dziecko w nowym otoczeniu, jednak nie należy się o to martwić, bo w przyjaznym miejscu jakim jest żłobek pociecha z pewnością szybko się odnajdzie.