Czy rower górski na komunię to wciąż dobry pomysł?


W dobie obdarowywania dziecka laptopami, konsolami i innymi akcesoriami zachęcającymi do siedzącego trybu życia, wiele osób wciąż stawia na podarowanie dziecku roweru. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zachęcające malucha do ruchu i zmniejszonego wykorzystywania pojazdów produkujących ślad węglowy. Poniżej piszemy nieco szerzej o zaletach roweru na pierwszą komunię.

O rowerowej tradycji słów kilka

Tradycja dawania dzieciom rowerów pochodzi jeszcze z czasów, gdy dzieci dostawały całkiem porządne modele (jak na tamte czasy), a markety nie były przepełnione niskiej jakości wyrobami za 200 złotych. Rower swoją drogą uważa się za prezent będący zaczątkiem konsumpcjonistycznego podejścia do duchowego przeżycia, jakim powinna być pierwsza komunia w życiu dziecka. Trudno jednak zaprzeczyć temu, że prezent zachęcający dziecko do ruchu będzie znacznie lepszym pomysłem niż te, których użytkowanie “wymaga” pozostawania w bezruchu przez długie godziny.

Zachęcanie dziecka do podróży

Gdy pociecha ma już porządny rower, można rozpocząć zachęcanie jej do odbywania bliższych i dalszych wycieczek. Pokazujemy w ten sposób piękno przyrody i uwrażliwiamy na nie dziecko. Rower jest do tego pojazdem wyjątkowo ekologicznym, który nie przyczynia się do zwiększenia emisji spalin. Budząc w maluchu pasję podróżowania, sprawimy, że będzie dużo mniej skłonne do przesiadywania przed komputerem przez długie godziny.

Dopasowanie sprzętu do wieku dziecka

Rower, jaki dziecko dostaje na komunię, na pewno nie jest tym pierwszym, jaki otrzymał w życiu. Pierwsza komunia na ogół jest po prostu okazją do zakupu lepszego, bardziej dostosowanego do wzrostu i potrzeb dziecka modelu, który da mu większą radość z przejażdżek. Rower nie powinien być kupowany “na zaś”, nie może być ani za duży, ani za mały, lecz powinien dawać możliwość dopasowywania go na bieżąco do rosnącego organizmu dziecka, zatem dbamy o dużą rozpiętość regulacji siodełka i kierownicy. Dobry rower jest w końcu nieco większym wydatkiem, dlatego też warto postarać się, by mógł on służyć jak najdłużej.

Rowery górskie

Budzenie w dziecku świadomości konsumenckiej

Szalejące quadami po lasach dzieci na ogół nie rozumieją (i najczęściej nie bardzo się tym przejmują), że hałas silnika płoszy okoliczne zwierzęta, w skrajnych przypadkach zmuszając je do zmiany swych legowisk. Jazda rowerem nie jest hałaśliwa, nie płoszy zwierząt i nie generuje zanieczyszczeń. Kupując dziecku rower, dajemy mu szansę na urządzanie wielogodzinnych przejażdżek, które nie kończą się nagle tylko dlatego, że sprzęt nie chce odpalić. W przypadku roweru to tylko od możliwości fizycznych dziecka zależy, jak daleko pojedzie. Wybór roweru zamiast pojazdów generujących zanieczyszczenia, zawsze wtedy, kiedy to możliwe, pozwala na zmniejszenie ilości spalin. Nie oczekuj od malucha przesadnie zwiększonej świadomości ekologicznej tylko dlatego, że dostało rower zamiast quada, lecz wiedz, że na pewno będzie on świetnym rozwiązaniem.

Jaki rower warto kupić dziecku na komunię?

Wybierając dziecku rowerem, najbardziej uniwersalnym wyborem są rowery górskie. Doskonale radzi on sobie na asfalcie, typowych “polskich drogach”, a także w miejscach, w których tego asfaltu nie ma w ogóle. Dzieci uwielbiają jeździć po najróżniejszych terenach, rozbryzgiwać kałuże i ścigać się po polnych ścieżkach, dlatego też warto dać im taki rower, który sobie z tym dobrze poradzi.

Innym, równie częstym rozwiązaniem jest rower miejski, który jest dobrym rozwiązaniem, gdy dziecko będzie korzystało z niego przede wszystkim na lekkich, utwardzonych drogach. Doskonale sprawdzi się on przy dojeżdżaniu do szkoły i innych, niezbyt dalekich przejażdżkach.

Rower na komunię będzie idealnym pomysłem, dlatego też warto dołożyć jak największych starań ku temu, by był on jak najlepiej dobrany do aktualnych potrzeb dziecka i jego rozmiarów. Aby mieć pewność, że kupujesz dobrej jakości rower, udaj się do zaufanego sklepu rowerowego, jakim jest PM Bike. Szeroki wybór rowerów i atrakcyjne ceny, a także możliwość dobrania niezbędnego osprzętu w postaci kasków, pompek, przydatnych toreb, zestawów oświetlenia i wielu innych niezbędnych do sprawnej i bezpiecznej jazdy gadżetów sprawia, że nasz sklep jest najlepszym miejscem, w jakie możesz zajrzeć!